Co nowego z kredytami frankowymi 2022?
Zespół Kancelarii KFKSytuacja frankowiczów dynamicznie się zmienia. Od 1 stycznia 2022 roku nastąpiła korekta wskaźnika LIBOR. Komisja Europejska zmieniła ten instrument zamieniając go innym, bardzo podobnym, o nazwie SARON. Według specjalistów taka sytuacja może być kolejnym etapem sporu pomiędzy frankowiczami a instytucjami bankowymi. Czy sytuacja w sprawie zaległych świadczeń kredytowych znacznie się zmieni? O tym przekonamy się już niebawem. Wiemy jednak, że pojawiły się już pierwsze pozwy, które podważają zasadność decyzji organu wykonawczego. Co dalej z kredytami frankowymi w 2022?
Wiemy, co z kredytami frankowymi w 2022 roku
Rozporządzenie Komisji Europejskiej zmienia nazwę stopy na SARON. Wskaźnik zastępuje wcześniejszy LIBOR, który był dobrze znany osobom posiadającym zobowiązania we frankach. Stopy te są jednym z najważniejszych instrumentów służących do obliczania oprocentowania. Decyzja była niejako efektem wniosku instytucji brytyjskiej FCA, która wystosowała decyzję o zaprzestaniu wykorzystywania tego typu wskaźników. W praktyce oznacza to, że SARON zastąpi LIBOR na każdym polu. Banki podkreślają, że zmiana ma formę korekty i nie wiąże się z istotnymi zmianami w specyfikacji kredytów. Przedstawiciele frankowiczów zapowiadają zbiorowe pozwy, a pierwsze pisma już teraz trafiły do odpowiednich instytucji.
Co z kredytami frankowymi? Nadzieja dla frankowiczów
Zmiana ma być bowiem niekorzystna z punktu widzenia osób posiadających kredyty we frankach. Treść jednego z pozwów wskazuje na nieuprawnioną ingerencję w treść umów frankowych. Według specjalistów tego typu działania stoją w kontrze do obowiązujących umów. Co więcej, wcześniej pojawiały się głosy o braku możliwości zastosowania tego typu przepisów, tłumacząc to brakiem możliwości modyfikowania umów, które obowiązują do tej pory.
Początkowy chaos może być jednak powiewem optymizmu dla klientów, którzy zdecydują się na podważanie zasadności umów frankowych. Sąd może bowiem zasądzić nieważność takiego kredytu ze względu na zmianę wskaźnika. Niektórzy aktywiści podkreślają, że umowa bez wskaźnika LIBOR będzie nieważna. Nie wiemy jednak, na ile takie opinie są prawdziwe. To w kwestii sądów pozostaje rozstrzyganie kwestii spornych pomiędzy klientami banków, a tymi instytucjami.
Jakie zmiany z kredytami frankowymi?
Frankowicze będą najprawdopodobniej masowo podważać zasadność umów ze wskaźnikiem LIBOR. Skoro instrument przestaje obowiązywać, to niektóre zapisy umowy stają się bezcelowe. Prawnicy wskazują, że usunięcie wskaźnika z umowy będzie pozwalało na wykonywanie umów na podstawie marży. Każda zmiana oprocentowania i korekta wskaźnika będzie musiała wiązać się z wyrażeniem zgody przez kredytobiorcę. Przepisy wciąż nie są do końca zinterpretowane i niełatwo wskazywać, jaki będzie stan faktyczny tych przewidywań. Istnieje jednak szansa na to, że brak LIBORu będzie skutkować nieważnością kredytu. Wszystko wyjaśni się w niedalekiej przyszłości, kiedy pierwsze pozwy zostaną rozstrzygnięte przez odpowiednie instytucje.
powrót do publikacji sprawdź naszą ofertę